دیدگاه های دکتر محمود حاجیان در توسعه و آبادانی میبد
جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
865 بازدید
  • اولویت بندی بودجه حوزه میبد، نظارت بر هزینه بودجه برای اجرای بهترین پروژه ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع: با عنایت به ظرفیت های بالقوه حوزه میبد، در صورت امکان باید جهت افزایش بودجه این حوزه در بودجه ملی و استانی تلاش نمود. اما مهمتر از میزان بودجه، نحوه هزینه بودجه به صورت کارآمد است. در این راستا اولویت بندی بودجه حوزه تفت، نظارت بر هزینه بودجه برای اجرای بهترین پروژه ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع از مهمترین وظایف نماینده حوزه است و دکتر حاجیان همه تلاش خود را در این راستا به کار خواهد بست.
  • اشتغال جوانان: بررسی روند نرخ بیکاری جمعیت دارای تحصیلات عالی نشان می دهد که این نرخ که در سال 1365 برابر 6.2 درصد و در سال 1375 برابر 4 درصد بوده است طی یک روند صعودی به 10.1 درصد در سال 1385 و 15.3 درصد در سال 1390 افزایش یافته است. با توجه به اینکه در شهرستان میبد تعداد مراکز آموزش عالی رو به فزونی رفته و رتبه های برتر کنکور نیز از این شهر بوده اند، با خیل عظیم نیروی کار ماهر و تحصیلکرده در حال حاضر و سالهای آتی روبه رو خواهیم بود. دکتر حاجیان به پشتوانه تجربیات اندوخته طی سی سال کار پژوهشی و تحقیقاتی متناسب با پتانسیلهای این شهرها و هچنین داشتن مشاوران زبده اقتصادی برنامه های مدون و منسجمی برای جوانان تحصیلکرده ارائه خواهند داد. این برنامه ها با بکارگیری ظرفیتهای صنعتی، کشاورزی، تجارت و گردشگری در این شهرها امکانپذیر خواهد بود. همچنین ایشان فرصتهایی برای جوانان کارآفرین و خلاق فراهم خواهند کرد تا بتوانند با ارائه طرحهای توجیهی خود به ایجاد اشتغال برای خود و دیگر جوانان بپردازند.
  • زنان و توسعه: با وجود پتانسیل بالای نیروی کار زنان به ویژه زنان تحصیل کرده، عوامل مختلفی مانع مشارکت فعال زنان در بازار کار ایران شده و اقتصاد کشور از نیروی عظیم زنان محروم مانده است. این عوامل تا حدودی ناشی از نگاه سنتی به نقش زن و تا حدی ناشی از نبود فرصتهای مناسب کاری برای زنان تحصیلکرده است. نگاه خرد به بازار کار زنان در ایران نیز حاکی از پایین بودن نرخ مشارکت زنان (16.9 درصد) نسبت به مردان (65.3 درصد) در استان یزد و بالتبع در شهرستان میبد است. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته نرخ مشارکت زنان با مردان فاصله اندکی دارد و زنان در گردش چرخ اقتصادی کشورهای توسعه یافته نقش به سزایی دارند. با توجه به مهارت زنان میبد و توابع در صنایع دستی چون قالی بافی، کرباس بافی، زیلوبافی و دها صنایع دستی دیگر، جا دارد تا با گسترش بازار صنایع دستی، وجهه رسمی تر به کار این زنان داده شود تا سهمی در افزایش نرخ مشارکت اقتصادی داشته باشند. صنایع دستی جز صنایعی است که در عرصه بین المللی می تواند به عنوان مزیت نسبی استانهایی همچون یزد و شهرهایی همچون میبد به عنوان قطب صنایع دستی یزد تلقی شود. از طرف دیگر ابجاد تقاضا برای نیروی کار زنان تحصیکرده در دو بخش مهم اقتصادی صنعت و خدمات باید در الویت قرار گیرد.
  • توسعه گردشگری برای آبادانی میبد: امروزه صنعت گردشگري به عنوان زیر بخش یکی از بزرگترین بخش اقتصادی در ایران یعنی خدمات به شمار می رود. در شرایط کنونی و در حالی که برنامه ریزی برای اقتصاد پساتحریم یکی از دغدغه های رایج این روزهاست، صنعت گردشگری به عنوان یکی از راه های رهایی از اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفتی چون ایران می تواند مورد توجه قرار گیرد. ایجاد اشتغال در بسیاری از صنایع تولیدی دیگر به دلیل بالا بودن هزینه های ثابت و متغیر تولید همواره با سختی مواجه بوده است و بدلیل سرمایه بر بودن فرآیند تولیدی آنها ایجاد اشتغال امری مشکل می نماید در حالی که در صنعت گردشگری با صرف هزینه های کمتر می توان اشتغال بیشتر ایجاد کرد. به بیان رئیس کل بانک مرکزی، «براساس مطالعات انجام شده به ازاي هر ۶ نفر گردشگر خارجي که وارد کشور شود، يک شغل و به ازاي هر ۲۵ گردشگر داخلي نيز يک شغل ايجاد مي‌شود. همچنین ضريب فزاينده اشتغال گردشگري در بين بخش‌هاي مختلف نشان مي‌دهد قدرت اشتغالزايي صنعت فوق در ايران بعد از بخش کشاورزي، صنايع غذايي و ساختمان، در رتبه چهارم قرار دارد.» شهر میبد بواسطه برخورداری از بناهای تاریخی و صنایع دستی به عنوان قطب گردشگری در ایران شناخته می شوند. میبد بواسطه برخورداری از مسیر ترانزیتی تهران- بندرعباس، اماکن تاریخی، صنایع دستی و ... پتانسیل های جذب بیش از پیش گردشگران داخلی و خارجی را دارد، اما جذب گردشگران خارجی در شرایط کنونی و ارائه خدمات به آنها در سطح حاضر قابل قبول نبوده و چنانچه انتظار ورود آنها در سطحی بالاتر را داریم نیازمند بهبود خدمات رفاهی و ارائه خدمات بهتر و قابل رقابت در سطح جهانی هستیم. توسعه صنایع هتلداری، توسعه خدمات و امور رفاهی و رستوران ها از برنامه های دکتر محمود حاجیان برای جذب گردشگران خواهد بود.
  • صنعت، کشاورزی و تجارت: شهرستان میبد مرکز زیلوبافی و سفال و سرامیک بوده و بدلیل تولید بیش از 40 درصد از این محصول، قطب تولید کاشی و سرامیک ایران محسوب می شود، ظرفیتهای بالقوه زیادی نیز برای توسعه تولید و صادرات این محصول را داراست. در حال حاضر نیز تولیدات این محصول به بیش از 15 کشور آسیایی و اروپایی صادر می گردد. صنایع دستی مردم میبد شامل زیلوبافی، سفال سازی،کرباس بافی، فرش بافی و موتابی است. محصولات تولیدی در این استان به دیگر شهرهای استان و دیگر نقاط ایران صادر می شود. با وجود توسعه مراکز آموزش عالی و همچنین توسعه تحصیلات تکمیلی در این شهر، نیروی انسانی ماهر تربیت شده و در جستجوی کار هستند، می توان از ظرفیت این نیروها در جهت ارتقای کیفیت محصولات به روش های روز و همچنین بازاریابی این محصولات به شیوه های روز دنیا استفاده کرد تا میبد بتواند چه در عرصه محلی و چه در عرصه ملی سهم بیشتری از بازار این محصولات را از آن خود کند. میبد از نظر صنایع کارخانه ای نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است به نحوی که در حال حاضر تعداد زیادی کارخانه تولید کاشی و سرامیک و شرکت های فعال در صنایع جانبی این صنعت همچون تولید لعاب، گلوله های سرامیکی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات در شهرستان میبد متمرکز شده است. این تمرکز به قدری است که حدود 40 درصد تولید کاشی کشور از این ناحیه تأمین می شود. با توجه به چنین پتانسیلی در تولید کاشی و همچنین اخذ مجوزهای اولیه برای ایجاد شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی، در صورت اتخاذ تدابیر و سیاستهای صحیح  و حمایتهای لازم می توان امید داشت که این شهر به قطب تجاری یزد بدل گردد. از نظر کشاورزی نیز این شهر با وجود باغات انار و پسته ظرفیتهای لازم برای احیا و تبدیل آن به یکی از راه های درآمدزایی این استان را دارد. از دیگر پتانسیلهای این شهر قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی تهران- بندرعباس است که در سایه این مزیت، میبد به عنوان یکی از نقاط استراتژیک برای توسعه تجارت و جذب گردشگران به شمار می رود.
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر