دیدگاه های دکتر محمود حاجیان در توسعه و آبادانی
جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
776 بازدید
 • حمایت از برجام: حصول توافق هسته­ای، اجرای برجام و لغو تحریم­ های اقتصادی یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم بود تا در سایه آن هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد کشور. با لغو تحریم­ های اقتصادی اکنون فرصتی تاریخی برای خروج از رکود و ایجاد رونق و توسعه اقتصادی ایجاد شده است که مجلس دهم باید به کمک دولت بشتابد تا زمینه مناسب برای بهره­برداری حداکثری از این فرصت تاریخی برای اقتصاد کشور فراهم شود.
 • حمایت از توسعه دفاع ملی: توسعه دفاع ملی در راستای ارتقای امنیت ملی از ضروریات انکارناپذیر توسعه و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور است. بنابراین مجلس دهم باید از توسعه توان دفاعی کشور به ویژه در زمینه تسلیحات موشکی و فناوری­های نوین نظامی از یک سو و تقویت محور مقاومت در منطقه در راستای نابودی گروه­های تروریستی همچون داعش حمایت نماید.
 • حمایت از توسعه متوزان روابط سیاسی و اقتصادی با قدرت­های جهانی: برای توسعه اقتصادی و حفظ امنیت ملی توسعه روابط خارجی در حوزه اقتصادی و سیاسی به طور متوازن با قدرت­های شرق مانند روسیه و چین و قدرت­های غرب مانند اتحادیه اروپا ضرورت دارد. ایجاد توزان میان غرب و شرق در توسعه روابط خارجی از یک سو زمینه را برای تقویت استقلال و امنیت ملی و جلوگیری از وابستگی کشور به یکی از کانون­های قدرت در جهان فراهم می­نماید و از سوی دیگر زمینه شتاب دادن به فرآیند توسعه اقتصادی از مسیر افزایش سرمایه­ گذاری خارجی و ایجاد رقابت میان قدرت­های بزرگ برای حضور در ایران ایجاد می­کند. بنابراین یکی از مسئولیت­ های خطیر مجلس دهم، ایفای نقشی سازنده در کنار دولت برای توسعه متوازن روابط خارجی است.
 • مهار تورم و گرانی: تورم و گرانی یکی از مهمترین مشکلات مردم طی چند دهه گذشته بوده است. در سایه سیاست­های اقتصادی دولت در دو سال اخیر، نرخ تورم از حدود ۴۰ درصد به مرز ۱۰ درصد نزدیک شده است. اکنون فرصت مناسبی برای ورود اقتصاد ایران به جرگه کشورهای دارای تورم تک­رقمی فراهم شده است و مجلس دهم باید با دولت همکاری نماید تا با طراحی و اجرای سیاست­های مناسب اقتصادی در حوزه­ های مالی، پولی و ارزی، زمینه لازم برای دستیابی به تورم تک­ رقمی پایدار و کاهش فشار گرانی بر گُرده مردم، فراهم گردد.
 • مبارزه با بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار: بیکاری به ویژه بیکاری جوانان، زنان و اقشار تحصیل­کرده، یکی از مهمترین چالش­های اقتصادی کشور و خالق فقر، فساد و بحران­های اجتماعی است. ورود موج جمعتی دهه شصت و هفتاد به بازار کار، بحران بیکاری را تشدید نموده و عموم خانواده ­ها به نحوی با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می­کنند. حل معضل بیکاری در گرو ایجاد حداقل۸۰۰هزار شغل در هر سال است و این امر بدون ایجاد رشد و رونق اقتصادی و تسریع فرآیند توسعه امکان­پذیر نمی­ باشد. اکنون لغو تحریم­های اقتصادی فرصتی تاریخی را برای شتاب دادن به رشد و توسعه اقتصاد کشور فراهم نموده و بر مجلس دهم است که دولت را در طراحی و اجرای سیاست­های مناسب اقتصادی برای بهره­­برداری از این فرصت تاریخی در راستای شکوفایی اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال پایدار و رفع معضل بیکاری یاری دهد.
 • اصلاح نظام بانکی: یکی از چالش­های اقتصاد کشور، عدم توانایی کافی نظام بانکی در حمایت از تولید و به ویژه در تأمین مالی تولید است که اصلاح نظام بانکی را به یک ضرورت تبدیل کرده است. بر این اساس مجلس دهم باید نقش کلیدی خود را در یاری دولت برای اصلاح ساختار و عملکرد نظام بانکی برای حمایت از تولید ایفا نماید.
 • اصلاح ساختار بودجه دولت: وابستگی ساختاری بودجه دولت به درآمدهای نفتی یکی یگر از چالش­های اقتصاد کشور است که به حاکمیت یک دولت فربه و ناکارآمد در اقتصاد ایران انجامیده است. در این راستا اصلاح ساختار بودجه دولت در برنامه ششم توسعه یکی دیگر از مسئولیت ­های خطیر مجلس دهم است.
 • اصلاح فضای کسب ­و­کار: اصلاح فضای کسب ­وکار یکی از ضرورت­های توسعه فعالیت­ها و کسب­وکار مردم است و مجلس دهم باید اصلاح فضای کسب ­وکار را در اولویت کاری خود قرار دهد. 
 • قانونگذاری کارآمد و مقررات زدایی: شأن اصلی مجلس قانون­گذاری است. در حالی که وضع قوانین صحیح و کارآمد می­تواند به فرآیند توسعه کشور در همه زمینه­ های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کمک شایانی نماید، وضع قوانین و مقرارت ناکارآمد و دست­وپاگیر می­تواند فرآیند توسعه را مختل نماید. بنابراین بر مجلس دهم است تا همه همت و تلاش خود را در راستای وضغ قوانین کارآمد و رفع قوانین و مقررات ناکارآمد و دست­پاگیر به کار گیرد.
 • پیگیری گسترش تعامل میان حوزه و دانشگاه در راستای ارتقای عملکرد حوزه و دانشگاه
 • طرح و اصلاح امور اداری، اصلاح امور رفاهی، توسعه صنعت بیمه و توسعه همگانی بیمه درمانی
 • طرح و پیگیری توسعه کشاورزی، امور دام و طیور و اصلاح ژنیتیکی مرتبط  
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر