دیدگاه های دکتر محمود حاجیان در توسعه و آبادانی حوزه تفت
جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
1097 بازدید
  • اولویت بندی بودجه حوزه تفت، نظارت بر هزینه بودجه برای اجرای بهترین پروژه ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع: با عنایت به ظرفیت های بالقوه حوزه تفت، در صورت امکان باید جهت افزایش بودجه این حوزه در بودجه ملی و استانی تلاش نمود. اما مهمتر از میزان بودجه، نحوه هزینه بودجه به صورت کارآمد است. در این راستا اولویت بندی بودجه حوزه تفت، نظارت بر هزینه بودجه برای اجرای بهترین پروژه ها و جلوگیری از هدر رفتن منابع از مهمترین وظایف نماینده حوزه است و دکتر حاجیان همه تلاش خود را در این راستا به کار خواهد بست.
  • اشتغال جوانان: بررسی روند نرخ بیکاری جمعیت دارای تحصیلات عالی نشان می دهد که این نرخ که در سال 1365 برابر 6.2 درصد و در سال 1375 برابر 4 درصد بوده است طی یک روند صعودی به 10.1 درصد در سال 1385 و 15.3 درصد در سال 1390 افزایش یافته است. با توجه به اینکه در شهرستان تفت و توابع تعداد مراکز آموزش عالی رو به فزونی رفته و رتبه های برتر کنکور نیز از این شهرها بوده اند، با خیل عظیم نیروی کار ماهر و تحصیلکرده در حال حاضر و سالهای آتی روبه رو خواهیم بود. دکتر حاجیان به پشتوانه تجربیات اندوخته طی سی سال کار پژوهشی و تحقیقاتی متناسب با پتانسیلهای این شهرها و هچنین داشتن مشاوران زبده اقتصادی برنامه های مدون و منسجمی برای جوانان تحصیلکرده ارائه خواهند داد. این برنامه ها با بکارگیری ظرفیتهای صنعتی، کشاورزی، تجارت و گردشگری در این شهرها امکانپذیر خواهد بود. همچنین ایشان فرصتهایی برای جوانان کارآفرین و خلاق فراهم خواهند کرد تا بتوانند با ارائه طرحهای توجیهی خود به ایجاد اشتغال برای خود و دیگر جوانان بپردازند.
  • زنان و توسعه: با وجود پتانسیل بالای نیروی کار زنان به ویژه زنان تحصیلکرده، عوامل مختلفی مانع مشارکت فعال زنان در بازار کار ایران شده و اقتصاد کشور از نیروی عظیم زنان محروم مانده است. این عوامل تا حدودی ناشی از نگاه سنتی به نقش زن و تا حدی ناشی از نبود فرصتهای مناسب کاری برای زنان تحصیلکرده است. نگاه خرد به بازار کار زنان در ایران نیز حاکی از پایین بودن نرخ مشارکت زنان (16.9 درصد) نسبت به مردان (65.3 درصد) در استان یزد و بالتبع در شهرستان تفت است. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته نرخ مشارکت زنان با مردان فاصله اندکی دارد و زنان در گردش چرخ اقتصادی کشورهای توسعه یافته نقش به سزایی دارند. با توجه به مهارت زنان شهر تفت و توابع در صنایع دستی چون قالی بافی، کرباس بافی، زیلوبافی و دها صنایع دستی دیگر، جا دارد تا با گسترش بازار صنایع دستی، وجهه رسمی تر به کار این زنان داده شود تا سهمی در افزایش نرخ مشارکت اقتصادی داشته باشند. صنایع دستی جز صنایعی است که در عرصه بین المللی می تواند به عنوان مزیت نسبی استانهایی همچون یزد و شهرهایی همچون میبد و تفت به عنوان قطب صنایع دستی یزد تلقی شود. از طرف دیگر ابجاد تقاضا برای نیروی کار زنان تحصیکرده در دو بخش مهم اقتصادی صنعت و خدمات باید در الویت قرار گیرد.
  • توسعه گردشگری برای آبادانی تفت: در حالی که برنامه ریزی برای اقتصاد پساتحریم یکی از دغدغه های رایج این روزهاست، صنعت گردشگری به عنوان یکی از راه های رهایی از اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفتی چون ایران می تواند مورد توجه قرار گیرد. ایجاد اشتغال در بسیاری از صنایع تولیدی دیگر به دلیل بالا بودن هزینه های ثابت و متغیر تولید همواره با سختی مواجه بوده است و بدلیل سرمایه بر بودن فرآیند تولیدی آنها ایجاد اشتغال امری مشکل می نماید در حالی که در صنعت گردشگری با صرف هزینه های کمتر می توان اشتغال بیشتر ایجاد کرد. به بیان رئیس کل بانک مرکزی، «براساس مطالعات انجام شده به ازاي هر ۶ نفر گردشگر خارجي که وارد کشور شود، يک شغل و به ازاي هر ۲۵ گردشگر داخلي نيز يک شغل ايجاد مي‌شود. همچنین ضريب فزاينده اشتغال گردشگري در بين بخش‌هاي مختلف نشان مي‌دهد قدرت اشتغال زايي صنعت فوق در ايران بعد از بخش کشاورزي، صنايع غذايي و ساختمان، در رتبه چهارم قرار دارد.» شهر تفت پتانسیل های جذب بیش از پیش گردشگران داخلی و خارجی را دارد، اما جذب گردشگران خارجی در شرایط کنونی و ارائه خدمات به آنها در سطح حاضر قابل قبول نبوده و چنانچه انتظار ورود آنها در سطحی بالاتر را داریم نیازمند بهبود خدمات رفاهی و ارائه خدمات بهتر و قابل رقابت در سطح جهانی هستیم. توسعه صنایع هتلداری، توسعه خدمات و امور رفاهی و رستوران ها از برنامه های دکتر محمود حاجیان برای جذب گردشگران خواهد بود.
  • کشاورزی: شهرستان تفت با توجه به شرایط آب و هوایی و منابع آبی، شهرستانی مناسب برای فعالیتهای کشاورزی و دامپروری محسوب می‌گردد. با این حال ظرفیت های کشاورزی در شهرستان تفت آنطور که باید به حد بهینه مورد استفاده قرار نگرفته اند. این در حالی است که استفاده بهینه از تمامی ظرفیت های این منطقه در صورت استفاده از دانش تجربی و فناوری میسر می گردد. راه حل هایی که دکتر محمود حاجیان برای ارتقای کشاورزی حوزه تفت پیشنهاد می کند اصلاح شیوه های آبیاری، کاشت گونه های گیاهی کم آب خواه و باروری ابرها در سطح منطقه ای است. همچنین مبارزه بیولوژیکی با آفات نباتی، اصلاح ژنیتیکی گونه های گیاهی و حیوانی می تواند در توسعه کشاورزی مفید واقع گردد.
  • صنعت و معدن: شهرستان تفت به علت نزدیکی به مرکز استان و استقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در کانون های نزدیک به مراکز عمده جمعیت و محورهای حمل و نقل جاده‌ای ریلی و هوائی، در سالهای اخیر در کانون توجهات سرمایه گذاران بخش صنعت قرار گرفته و واحدهای صنعتی در آن به ویژه در محور یزد - تفت مورد استقبال واقع شده است. صنایع فلزی، فرش ماشینی، کاشی و سرامیک، تولید مواد غذایی و دیگر صنابع بزرگ و کوچک در این شهرستان وجود دارد. شهرستان تفت همچنین به خاطر دارا بودن معادن غنی انواع سنگ های ساختمانی بویژه سنگ های چینی، مرمر و مرمریت از فعالترین کانون های صنایع سنگ های ساختمانی به شمار می رود. می توان برای توسعه این صنعت در همه ابعاد آن به فرآوری مواد خام معدنی پرداخت تا به صورت خام صادر نگردد و ارزش افزوده بیشتری برای شهرستان و بالتبع برای کشور فراهم نماید. این موضوع با بهره¬برداری صحیح از معادن و ایجاد کارگاه های فرآوری فلزات از سنگ معادن امکان پذیر خواهد بود. دکتر محمود حاجیان به عنوان کسی که تحصیلات و سابقه کاری مرتبط با این موضوع را داشته اند، می توانند به عنوان متخصص به ارائه راهکارهای عملی و علمی در این زمینه بپردازند.
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر